dutyfree cigarettes
Stadnina Koni "Szarża" - Content
Szukaj
Tematy
  Załóż konto użytkownika Strona główna  ·  Tematy  ·  Pobieranie Plików  ·  Twoje konto  ·  Napisz Artykuł  ·  Top 10  
Zawartość Strony
· Ośrodek Szarża
· Pensjonat
· Nauka
· Sport
· Sekcja Sportowa
· Sponsoring
· Rajdy
· Cennik
· Dojazd
· 8 Pułk Ułanów
· Hipoterapia
· Nasze konie
· Stanówka klaczy
· Trochę o nas samych
· Kontakt
· Opłaty i licencje
· Konie z Hiszpanii

Menu
· Strona główna
· Ankiety
· Archiwum artykułów
· Download
· Linki
· Mail do zarządu
· Napisz artykuł
· Statystyki odwiedzin
· Szukaj na stronie
· Tematy
· Top 10
· Zarekomenduj nas
· Zawartość

Użytkownicy
Aktualnie jest 21 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Trochę o nas samych
Ośrodek Jeździecki SZARŻA w Bolęcinie należy do Marii, Mikołaja Reyów i ich córki Anny.
W obecnym miejscu, tzn. w Bolęcinie Ośrodek funkcjonuje od grudnia 1998 roku. Wcześniej Klub Jeździecki Szarża działał w Tenczynku (lata 1989 - 1995) oraz w Niegoszowicach (lata 1996 - 1998)

Klub Jeździecki SZARŻA jest zarejestrowany w Małopolskim Związku Jeździeckim oraz w Polskim Związku Jeździeckim. Ośrodek posiada CERTYFIKAT II** Kat. nadany przez PZJ, upoważniający do prowadzenia szkoleń i egzaminów na Odznaki Jeździeckie PZJ.Maria Rey
- z wykształcenia matematyk, absolwentka Wydziału Matematyki Teoretycznej Uniewerytetu Jagiellońskiego, pedagog, pasjonatka koni i jeździectwa "od zawsze". Instruktor jeździectwa PZJ, hipoterapeuta, wykładowca na kursach dla instruktorów hipoterapii i jeden z prekursorów tej metody rehabilitacji w Polsce. Członek Polskiego Związku Hodowców Koni, czynny zawodnik w konkurencjach ujeżdżenia, skoków i WKKW.
W latach 70-tych prowadziła własny ośrodek jeździecki w Tenczynku, uczestniczyła wraz ze swymi końmi w licznych znanych produkcjach filmowych. Pracowała m. innymi w Stadzie Ogierów Klikowa w Tarnowie oraz jako kierownik Zakładu Doświadczalnego Katedry Rozrodu Zwierząt AR Kraków w Przegorzałach.
Przez wiele lat prowadziła zajęcia z hipoterapii w Ośrodku WLKS Krakus Swoszowice, a następnie organizowała działalność hipoterapeutyczną w KTK TABUN w Krakowie - Olszanicy. Współzałożycielka Fundacji na Rzecz Rozwoju Rehabilitacji Konnej Dzieci Niepełnosprawnych HIPOTERAPIA.
Obecnie aktywna przede wszystkim jako szkoleniowiec, zajmujący sie dziećmi i młodzieżą. Posiada ogromne doświadczenie w nauczaniu jazdy konnej oraz znakomite osiągnięcia, w postaci bardzo dobrych wyników sportowych jej wychowanków.
W ośrodku w Bolęcinie spotkać ją można prawie zawsze w towarzystwie nieodłącznego jamnika Piafa

Mikołaj Rey - współzałożyciel i komendant 8. Krakowskiej Konnej Drużyny Harcerzy im. 8. Pułku Ułanów, jednej z pierwszych konnych drużyn harcerskich w Polsce. Drużyna stworzyła i prowadziła przez lata jeden z pierwszych w Polsce harcerskich ośrodków jeździeckich, wszechstronnie wykorzystując wychowawcze walory tego sportu. Ośrodek w Krakowie oparł swoje działanie w dużej mierze na koniach czystej krwi arabskiej, brakowanych ze stadnin w Kurozwękach i Michałowie.
W prostej linii potomek Mikołaja Reya z Nagłowic, zwanego Ojcem Literatury Polskiej. Wychowany w rodzinie o głęboko sięgających korzeniach, gdzie patriotyzm, służba Krajowi i praca dla jego dobra cenione były najwyżej.
Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, mgr inz zootechnik. Instruktor jeździectwa PZJ, dyplomowany podkuwacz koni. Współautor szeregu opracowań metodycznych i szkoleniowych z zakresu hipologii i jeździectwa. Za zasługi włożone w kontynuowanie tradycji 8. Pułku wyróżniony w 1988 honorową Odznaką Pułkową nadaną przez Prezesa Koła Pułkowego w Londynie, odznaczony Krzyżem Zasługi dla ZHP za wkład w tworzenie metodyki konnych drużyn harcerskich.
Były zawodnik w konkurencji rajdów długodystansowych, zwycięzca ogólnopolskich zawodów w tej konkurencji (m.in. Lućmierz 1989, Kurozwęki 1991)
Wielokrotny uczestnik amatorskich imprez w konkurencji Militari - zawodów wzorowanych na kawaleryjskich konkursach dla oficerów. Na zawody składają się konkursy: ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, próba terenowa, konne władanie szablą oraz strzelanie.
Zwycięzca Militari - Dni Ułana w Poznaniu o nagrodę 15. Pułku Ułanów Poznańskich w latach 1998 i 1999, ponadto kilkakrotnie zajmował miejsca od 2 -3. Zdobywca Nagrody 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Konkursie Władania Szablą w 1998. Wyróżniony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Jeździeckiego za wkład pracy w tworzenie systemu szkoleniowo - licencyjnego PZJ.
Dwukrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Polski Amatorów w Ujeżdżeniu w Zakrzowie - Bolix Cup. W roku 2000 wywalczył złoty medal w kategorii seniorów. Uczestnik zawodów regionalnych w konkurencjach skoków i WKKW. Inicjator rozwoju konkurencji WKKW na terenie Małopolski, organizator wielu zawodów w tej dyscyplinie.
Przez wiele lat z rzędu wprowadzał swoich wychowanków do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, a także Mistrzostwa Polski Juniorów w WKKW

Przez dwie kadencje pełnił funkcję Wiceprezesa w Małopolskim Związku Jeździeckim, Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej PZJ na teren Małopolski. Delegat na zjazd Polskiego Związku Jeździeckiego.

Prócz jeździectwa pasjonat gór i turystyki, wielokrotny współorganizator i uczestnik wypraw między innymi w Wysokie Pireneje.Anna Rey - córka Marii i Mikołaja, absolwentka studiów licencjackich w Instytucie Filologii Angielskiej UJ oraz studentka w Instytucie Psychologii UJ. Podobnie jak rodzice, pasjonatka koni i jeździectwa, zawodniczka dyscypliny ujeżdżenia, skoków i WKKW. Posiada już spory zasób doświadczenia i wiedzy na temat koni i jeździectwa, gdyż wychowywała się wśród koni od dziecka, pomagając rodzicom we wszystkich czynnościach i pracach. Konno zaczęła jeździć w wieku 3 lat, na pierwszy kilkudniowy rajd konny w siodle pojechała w wieku 5 lat.
Kilkakrotnie reprezentowała Klub i MZJ na finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Sopot 2003, Drzonków 2004, Warszawa 2005), startując w konkurencji ujeżdżenia i WKKW. Zdobywczyni licznych medali za Mistrzostwa Małopolski w Ujeżdżeniu i w WKKW w latach 2003-2011 oraz wysokich miejsc w punktacji Pucharu Małopolski i Rankingu MZJ. Posiadaczka klas sportowych we wszystkich uprawianych konkurencjach, w tym II klasy sportowej w ujeżdżeniu, a także Złotej Odznaki Jeździeckiej PZJ. Obecnie nieaktywna jako zawodniczka, w wolnych chwilach pracuje z młodymi końmi.
Jedna z nielicznych w Polsce pasjonatek jazdy w damskim siodle, kilkukrotna uczestniczka i medalistka Mistrzostw Polski Amazonek. Ania jest członkiem Stowarzyszenia W Damskim Siodle, uczestniczyła w pokazach jazdy po damsku w kraju i za granicą.
Współzałożycielka i przyboczna 8 Konnej Drużyny Harcerek ZHR im. 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego, działającej w latach 2002-2006 przy KJ SZARŻA. Drużyna ta kontynuowała tradycje 8 Pułku Ułanów oraz 8 KKDH zakładanej w roku 1983 przez jej ojca Mikołaja. Jesienią 2006 roku drużyna zakończyła swoją działalność, pozostawiając swoim dawnym członkom wiele pięknych wspomnień, satysfakcję ze wspólnej pracy, a także trwałe więzy przyjaźni.
W październiku 2010 roku do zainteresowań Ani dołączył taniec irlandzki. Od roku 2011 startuje z powodzeniem w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego w Europie, a w marcu 2012 roku została przyjęta do krakowskiego zespołu tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan. Od roku 2013 pełni funkcje Prezesa Zarządu Zespołu Comhlan i zarazem funkcję Skarbnika w Zarządzie KJ Szarża Bolęcin


Wieloletnim pracownikiem i koniuszym KJ SZARŻA jest Pan Olek Dołyk - pochodzący ze Stanisławowa (obecnie Ivano-Frankowsk) na Ukrainie. Opiekuje się fachowo końmi, nadzoruje ich karmienie i wypuszczanie na wybiegi, zna dokładnie każdego ze swych czworonożnych podopiecznych i pierwszy dostrzega, jeśli cokolwiek nie jest z nimi w porządku.
Każdy, kto kiedykolwiek poznał Pana Olka wie, że można na nim polegać i śmiało powierzyć mu swojego konia pod opiekę. Prywatnie Pan Olek jest niezwykle życzliwym, uczynnym i miłym człowiekiem, choć zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro koni i każdy, kto próbowałby wyrządzić im krzywdę z pewnością znajdzie w nim przeciwnika.Nieco z dziejów rodu Reyów - potomków Mikołaja Reya z Nagłowic


Pierwsza wzmianka o rodzie Reyów dotyczy Bogusława (Boxy) z Szumska łowczego sandomierskiego, datowana na rok 1393. Zdecydowanie najsławniejszym członkiem rodu był Mikołaj Rey z Nagłowic (1498 - 1596), zwany Ojcem literatury polskiej.
W roku 1806 Kajetan Rey otrzymał dziedziczny tytuł hrabiowski, jako Rey hrabia Werszowiec de Nagłowice.
W ostatnich latach jednym ze sławniejszych członków rodu był Mikołaj (Nicolas) Rey, związany z dyplomacją USA, w latach 1993 - 1997 Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w RP, za jego kadencji i przy jego poparciu Polska została przyjęta do NATO
Jeździeckie tradycje w rodzinie były bardzo silne, podobnie jak w większości rodzin ziemiańskich w dawnej Polsce. Dziadek Mikołaja - Wawrzyniec Ludwik Rey i jego brat Stanisław Kostka byli ochotnikami w kawalerii polskiej w wojnie bolszewickiej w roku 1920, w latach następnych Wawrzyniec Ludwik Rey w swoim majątku w Psarach i w Dehowej w powiecie Rohatyn (obecnie terytorium Ukrainy) prowadził hodowlę koni na potrzeby wojska, sprzedając armii znakomite remonty. Sam był bardzo dobrym jeźdźcem, specjalizował się głównie w gonitwach przeszkodowych steeplechase. Hodowlę koni prowadził także brat dziadka Mikołaja - Stanisław Kostka Rey, zarówno w swym majątku w Przecławiu jak i w majątku Sieciechowice.
W Sieciechowicach w okresie okupacji swoją siedzibę miała organizacja ROLA - stowarzyszenie zrzeszające ziemian - właścicieli majątków rolnych, mające na celu organizację zaopatrzenia w żywność oraz konie podziemnego Wojska Polskiego. Organizacji tej przewodził również znakomity jeździec i hodowca koni, zarządca majątku w Sieciechowicach - Leon Krzeczunowicz.

Herb Rodu REYÓW - OKSZA     Rodowa posiadłość Ludwika hr. Reya (dziadka Mikołaja) w Psarach


Portret Andrzeja Reya pędzla RembrandtaNotka biograficzna o Mikołaju Reyu zamieszczona w leksykonie Who is Who w Polsce

Rey Mikołaj Andrzej mgr inż.
Z.: prezes zarządu, inż. zootechniki.. NF.: Klub Jeździecki "Szarża".. DZ.: aktywna działalność w harcerstwie, od 1979 instruktor ZHP, praca z młodzieżą w Krakowie, 1988-89 tworzenie ZHR, do 1993 instruktor ZHR, od 2003 powrót do działalności w ZHR, w czasie studiów czł. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, 1991-95 czł. Zarządu Okręgowego Związku Jeździeckiego w Krakowie, wiceprzew. Komisji Szkolenia Podstawowego w Polskim Związku Jeździeckim, przew. Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej w Małopolskim Związku Jeździeckim, od 2003 czł. Rotary Club "Wyspiański" w Krakowie, czł. założyciel Stow. "W damskim siodle" - organizator mistrzostw polski jazdy konnej tym stylem.. AS.: 32-540 Trzebinia, Bolęcin, ul. Wczasowa 16.. DU.: Kraków, 20.09.1962.. M.: Maria, instruktor jeździectwa, przedsiębiorca.. D.: Anna (1989), studentka Filologii Angielskiej oraz Psychologii na UJ; Barbara (2006). R.: Andrzej i Stella z d. Brzeska.. ZP.: udokumentowany rodowód rodziny od XI w.; w linii prostej potomek Mikołaja Reya z Nagłowic; wiele osób związanych z życiem politycznym i społecznym kraju; dziadek, Ludwik Rey, właściciel majątku w Psarach, wprowadził reformy oświatowe i kulturalne; Nicolaus Rey, ambasador; w 1806 rodzina uzyskała dziedziczny tytuł hrabiowski.. W.: 1988 Wydział Zootechniczny AR w Krakowie, uprawnienia instruktorskie, sędziowskie w zakresie jeździectwa.. K.: 1983-84 Polski Związek Hodowców Koni w Krakowie, specjalista, 1984-90 Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie, instruktor jazdy konnej w sekcji jeździeckiej, kier. sekcji, 1989-94 własna działalność gospodarcza - prowadzenie szkółki jeździectwa w Tenczynku, 1990-94 TIC sp. z o.o., dyr. ds. handlowych (sprzęt jeździecki), 1995-99 North Star sp. z o.o. w Warszawie, dyr. regionu małopolskiego, od 1998 prowadzenie wraz z żoną stadniny koni, od 2004 wiceprezes Zarządu Małopolskiego Związku Jeździeckiego. SO.: autor podręcznika "Pytania i odpowiedzi do egzaminu na odznakę jeździecką", autor opracowań szkoleniowych dla instruktorów i adeptów jeździectwa, zdobycie srebrnego i złotego medalu na Mistrzostwach Polski Amatorów w Ujeżdżaniu, dwukrotnie I nagroda, kilkakrotnie II i III w Militari - zawodach dla oficerów kawalerii, współudział w odtworzeniu w 2000 szwadronu reprezentacyjnego kawalerii WP, przywrócenie organizowania WKKW na południu Polski, zorganizowanie 3 klubów jeździeckich na terenie Małopolski, stworzenie od podstaw i rozwój zakładu w Niegoszowicach oraz jego filii, stworzenie wielu miejsc pracy, zorganizowanie wraz z żoną własnego ośrodka jeździeckiego.. P.: artykuły w czasopismach "Koń Polski" nt. hodowli, sportu jeździeckiego, turystyki konnej, regularne artykuły - relacje z imprez w "Konie i rumaki".. ON.: Odznaka Honorowa 8. Pułku Ułanów, Srebrny Krzyż za Zasługi dla ZHP, Złota Honorowa Odznaka PZJ, Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Rolnictwa".. Cz.: Stow. "Koło Pułkowe 8. Pułku Ułanów", Stow. "W damskim siodle", PZJ, Małopolski Związek Jeździecki. H.: muzyka poważna, poezja śpiewana, gra na gitarze i śpiew, turystyka górska (wyprawy w Tatry i Pireneje), harcerstwo, radioelektronika, hodowla koni iberyjskich. E-Mail: mik.rey@pro.onet.pl.Prawa autorskie © Stadnina Koni "Szarża" Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2006-01-19 (56944 odsłon)

[ Wróć ]
Content ©

 
Maria i Mikołaj Rey
Stadnina Koni "Szarża" ul. Wczasowa 16; 32-540 Bolęcin
tel. 0-32 6137637; fax 0-32 6137687; tel.kom. 0-501 358083
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.